Карат-ліфткомплект
Головна / Креслення / Креслення 2008-2009 р. / Ліфти вантажні /

Загальні вказівки (вантажні ліфти)

 

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1 Ліфти, будівельні завдання яких наведені тут, відповідають вимогам ГОСТ 22011, ГОСТ 8823, ГОСТ 8824, ГОСТ 2845.

1.2 Основними параметрами ліфта є:
- Вантажопідйомність – найбільша маса вантажу (кг), для транспортування якої призначений ліфт;
- місткість кабіни (для вантажних ліфтів із внутрішньою системою управління);
- Корисна площа підлоги кабіни – найбільша площа (м2), обмежена внутрішніми поверхнями стін і дверима кабіни;
- номінальна швидкість ліфта – швидкість руху кабіни, на яку розрахований ліфт (м/с);
- Висота підйому ліфта – відстань по вертикалі в (м) між рівнями нижнього та верхнього посадочних майданчиків; - кількість зупинок.

1.3 Ліфти цього Альбому по виконанню поділяються на:
- вантажні ліфти загального призначення;
- вантажні ліфти з монорейкою;
- вантажні ліфти вижимні;
- вантажні тротуарні ліфти;
- вантажні малі ліфти.

1.4 Проектування, виготовлення, реконструкція, монтаж та введення в експлуатацію ліфтів здійснюється відповідно до «Правил пристрою та безпечної експлуатації ліфтів» (ПУБЕЛ), «Правилами влаштування електроустановок», «Правилами техніки безпеки при експлуатації електроустановок споживачів», «Електрообладнання житлових та громадських будівель».

1.5 Ліфти виготовляються у виконанні УХЛ категорії розміщення 4 за ГОСТ 15150. Нормальні значення кліматичних факторів навколишнього середовища для машинного приміщення та шахти становлять:
- робоча температура повітря в машинному приміщенні від +40°С до +5°С, у шахті від +40°С до -20°С (для малих вантажних ліфтів від +40°С до +1°С);
- відносна вологість повітря не більше 98% при t=+25°С (80% при t=+25°С, для малих вантажних ліфтів). 1.6 Встановлення ліфтів у будівлях та спорудах, що зводяться в районах із сейсмічності від 7 до 9 балів включно, допускається при забезпеченні наступних умов:
- повинні бути встановлені додаткові закладні деталі для кріплення напрямних за умов виконання кроку кріплення не більше 1500 мм. При висоті поверху менше 3000 мм додаткова заставна деталь встановлюється з відривом 1500 мм рівня посадкової площадки. Вимоги щодо навантажень та розмірів до додатково встановлених заставних деталей повинні відповідати вимогам до основних закладних деталей, зазначених у кресленнях Альбома;
- у будівлі або споруді має бути передбачений пристрій, що подає електричний сигнал у ланцюг управління ліфтом для виконання режиму роботи ліфта передбаченого під час землетрусу, а також проведення від цього пристрою до машинного приміщення.

1.7 Розміщення приміщень під шахтами ліфтів, в яких можуть перебувати люди, допускається лише у випадках обумовлених ПУБЕЛ.

1.8 При проектуванні будівель слід передбачати заходи з звукопоглинання, щоб під час роботи ліфтів рівень звукової потужності за межами машинних приміщень та шахти не перевищував санітарних норм. Допустимий рівень звукової потужності ліфтового обладнання наведено у ГОСТ 22011.

1.9 У будівельних кресленнях повинні вказуватися вимоги про закладення отворів під монтажні настили, заливку чистої підлоги приямка та машинного приміщення на 50 мм та обробку шахти та машинного приміщення після монтажу ліфта.

1.10 Введення електроенергії в машинне приміщення має бути виконане для кожного ліфта окремо.

1.11 У проекті електроосвітлення будівлі має бути передбачене освітлення машинного приміщення, шахти та підходів до них відповідно до існуючих норм освітлення.

1.12 У комплект постачання ліфта не входять:
- вантажопідйомні засоби для монтажу або ремонту ліфта;
- пристосування для навішування або встановлення вантажопідіймальних засобів (монорейки, гаки, петлі, інвентарні балки тощо);
- металокаркасні шахти (крім малих вантажних ліфтів);
- кришки люків у машинних приміщеннях;
- настили для монтажу ліфта;
- дюбеля для кріплення напрямних;
- електроосвітлення шахти, блочного, машинного приміщень;
- діелектричні килимки;
- пульт диспетчерського зв'язку та дроту, що з'єднують пульт із коробкою в машинному приміщенні;
- телефонна трубка та телефонний апарат для телефонного зв'язку у випадках, передбачених ПУБЕЛ;
- розетки 220 В машинного та блочного приміщень;
- елементи диспетчерського переговорного зв'язку з машинного приміщення;
- пристрої, що подають електричний сигнал у ланцюг управління ліфтом для виконання режимів роботи ліфта, передбачених виникненням пожежі («пожежна небезпека») або при землетрусі, а також дроти для з'єднання цих пристроїв з машинним приміщенням; * розетки 220 В машинного та блочного приміщень;
- елементи диспетчерського переговорного зв'язку з машинного приміщення;
- пристрої, що подають електричний сигнал у ланцюг управління ліфтом для виконання режимів роботи ліфта, передбачених виникненням пожежі («пожежна небезпека») або при землетрусі, а також дроти для з'єднання цих пристроїв з машинним приміщенням.

1.13 При новому будівництві монтаж ліфтів провадиться укрупненими вузлами за допомогою будівельного крана. У зв'язку з цим пристрій перекриттів над шахтою має проводитися після встановлення в ній ліфтового обладнання, а перекриття машинного приміщення – також після доставки ліфтового обладнання.

1.14 Будівельні креслення даного альбому можуть бути використані для проектування та виготовлення ліфтів із протипожежними дверима шахт із збереженням конструкцій заставних деталей для кріплення дверей та розмірів до них.

 

2. ВИМОГИ ДО ШАХТИ  

2.1 Шахта повинна бути огороджена з усіх боків на всю її висоту і мати верхнє перекриття та підлогу. У проектах житлових та громадських будівель слід передбачати, як правило, глухі шахти (з суцільною огорожею).

2.2 Вимоги до міцності та жорсткості матеріалу огорожі шахти наведені у розділі 4.2 «Шахта» ПУБЕЛ.

2.3 Вогнестійкість огорожі шахти повинна відповідати вимогам БНіП 2.01.02 та будівельним нормам на окремі види будівель.

2.4 У огорожі шахти дозволяється виконувати отвори для вентиляції. При цьому протипожежні вимоги БНіП 2.01.02 мають бути виконані. Проріз для вентиляції повинен бути огороджений металевою решіткою, через отвори якої не повинна проходити металева кулька діаметром 21 мм, при додатку до неї зусилля 10 Н. Ґрати повинні витримувати без залишкових деформацій навантаження 440 Н, прикладене в будь-якій точці. У разі неможливості доступу сторонніх осіб до вентиляційного отвору допускається огороджувати проріз металевою сіткою, дозволеною для огорожі шахти.

2.5 Внутрішня поверхня стіни шахти з боку входу в кабіну на всю ширину отвору плюс 25 мм на кожну сторону має бути без виступів та виїмок. На цій поверхні допускаються виступи та виїмки не більше 100 мм, при цьому виступи та виїмки понад 50 мм зверху та знизу повинні мати скоси під кутом не менше 60°С. до горизонталі. Скоси повинні бути влаштовані на всю ширину виступу або виїмки примикати до стіни шахти з боку входу в кабіну. Допускається не доводити скіс до стіни шахти на 50 мм і менше, за умови виконання горизонтального майданчика від краю скосу до зазначеної стіни. У ліфта, в якому виключена можливість відчинити зсередини двері кабіни між посадковими (навантажувальними) майданчиками (як у ліфтів цього альбому) скоси зверху виступів допускається не виконувати.

2.6 При розташуванні кількох ліфтів в одній спільній шахті вони повинні бути відокремлені один від одного перегородками на всю висоту шахти з матеріалу, що допускається для огородження шахти. У разі застосування для перегородки дротяної сітки діаметр її повинен бути не менше 1,2 мм, а через її осередки не повинна проходити кулька діаметром 61 мм при додатку до неї зусилля 10 Н.

2.7 При відстані між кабінами сусідніх ліфтів або між кабіною одного ліфта та противагою іншого 500 мм і більше і при влаштуванні нагорі кабін перил допускається ці перегородки виконувати на висоту не менше 2000 мм, рахуючи від підлоги шахти (приямка).

2.8 Приямок повинен бути захищений від попадання в нього ґрунтових та стічних вод. Заливку чистої підлоги на 50 мм проводити при монтажі, після встановлення обладнання та прокладання труб електророзведення.

2.9 У шахті ліфта не допускається встановлювати обладнання та прокладати комунікації, що не належать до ліфта, за винятком систем, призначених для опалення та вентиляції шахти, при цьому пускорегулюючі пристрої зазначених систем не повинні розміщуватися всередині шахти. Прокладання у шахті паропроводів, газопроводів не допускається.

2.10 Відхилення ширини та глибини шахти від номінальних розмірів не повинно перевищувати 30 мм. Різниця діагоналей шахти (у плані) має бути більше 25 мм. Відхилення осі шахти від вертикальної площини не повинно перевищувати 30 мм.

2.11 Внутрішні поверхні цегляних стін шахти повинні мати обробку швів, або бути оштукатурені.

2.12 Товщина заставних деталей має бути не меншою:
8 мм для кріплення напрямних;
5 мм для кріплення інших елементів.
Відхилення заставних деталей для кріплення напрямних від їхнього номінального положення не повинно бути більшим:
80 мм – у вертикальному положенні;
10 мм – у горизонтальному положенні.
Відхилення відкритої поверхні всіх закладних деталей, що допускаються, по відношенню до поверхні будівельного елемента не повинні бути більше 3 мм всередину і назовні.

2.13 Відхилення від симетричності осі отвору дверей шахти щодо загальної вертикальної осі їх встановлення не повинно бути більше 10 мм.

2.14 Стіни шахти повинні бути вертикальними без виступів та западин (за винятком заставних деталей). Відхилення стін шахти від вертикальної площини не повинно перевищувати:
15 мм при висоті підйому кабіни до 45 м;
20 мм при висоті підйому кабіни понад 45 м до 75 м.
При цьому розміри шахти ліфтів і відхилення на розміри в будь-якому перерізі повинні відповідати вимогам креслень цього Альбому. Різниця довжин діагоналей шахти, що допускається, в плані не повинна бути більше 25 мм.

 

3. ВИМОГИ ДО МАШИННОГО ПРИМІЩЕННЯ  

3.1 Лебідка, станція управління, ввідний пристрій тощо встановлюються у спеціальному приміщенні (машинному).

3.2 Машинне приміщення повинно мати суцільну огорожу з усіх боків і всю висоту, а також верхні перекриття та підлогу, що відповідають протипожежним вимогам відповідно до БНіП 2.01.02.

3.3 Двері машинного приміщення повинні бути суцільними, оббитими металевим листом (вогнестійкість 0,6 год), відкриватися назовні і замикатися на замок. Розміри полотна дверей у машинному приміщенні повинні бути не менше 800х1800 мм (ширина х висота).

3.4 Підлога машинного приміщення повинна мати неслизьке покриття, що не утворює пилу. Заливку чистої підлоги на 50 мм проводити при монтажі, після встановлення обладнання та прокладання труб електророзведення. Стіни та стеля машинного приміщення повинні бути пофарбовані олійною фарбою. Допускається фарбування стелі та стін на висоті понад 2 м виробляти світлою водоемульсійною фарбою.

3.5 Машинне приміщення повинно мати висоту від рівня чистої підлоги до нижчих частин перекриття не менше 2200 мм. Дозволяється місцеве зменшення висоти машинного приміщення до 1800 мм, за винятком місць встановлення обладнання, зон його обслуговування та проходів до цих зон.

3.6 При розміщенні підлоги машинного приміщення на різних рівнях висота приміщення повинна визначатися від найвищого рівня. При різниці в рівнях більше 350 мм для переходу з одного рівня на інший повинні бути влаштовані стаціонарні сходи (сходи) під кутом до горизонталі не більше 60°С. або пандус з кутом нахилу до горизонталі не більше 20°С. При різниці в рівнях понад 500 мм сходи (сходи), пандус, а також верхній майданчик мають бути оснащені поручнями заввишки не менше 900 мм.

3.7 У машинному приміщенні при вході має бути вільний простір заввишки не менше 2000 мм та розмірами основи не менше 1000х1000 мм: у межах цієї основи не допускається влаштовувати люк, який використовується для виконання ремонтних робіт. У зазначеному просторі можна розміщувати вимикачі ланцюгів освітлення.

3.8 У машинному приміщенні має бути встановлений пристрій (гак, петля, монорейка) для підвіски вантажопідйомного засобу, призначеного для проведення ремонтних робіт. На цьому пристрої або поруч з ним має бути зазначено його вантажопідйомність або навантаження, що допускається.

3.9 Підхід до машинного та блокового приміщення повинен бути вільним та доступним для персоналу, який обслуговує ліфт. Підхід по горищу або технічному поверху може виконуватись у вигляді трапів (настилів). Ширина підходу повинна прийматися з урахуванням (при необхідності) транспортування обладнання ліфта, але має бути не менше 650 мм, висота підходу має бути не менше 2000 мм, при цьому допускається місцеве зменшення висоти (пороги, труби, балки, встановлені поперек проходу) до 1500 мм. Підхід до машинного приміщення по похилим дахам та пожежним сходам не допускається.

3.10 При розміщенні підлоги машинного приміщення та підходу до неї різних рівнях з перепадом, що перевищує 350 мм, для входу в машинне приміщення повинні бути влаштовані стаціонарні сходи (сходи) з кутом нахилу до горизонталі не більше 60°. Між дверима машинного приміщення та сходами на рівні підлоги машинного приміщення повинен бути влаштований горизонтальний майданчик. Розміри її повинні дозволяти розстібні двері повністю відчинятися, а між лінією відчинення дверей і сходами (сходами), що примикають до майданчика, повинна залишатися відстань не менше 500 мм. При різниці в рівнях понад 500 мм сходи (сходи) та майданчик повинні бути оснащені поручнями заввишки не менше 900 мм.

3.11 Машинне приміщення, а також підходи до нього повинні мати освітлення. Вимикачі ланцюгів освітлення машинного приміщення та шахти повинні бути встановлені у машинному приміщенні в безпосередній близькості від входу.

3.12 У машинному приміщенні не допускається встановлювати обладнання та прокладати комунікації, що не належать до ліфта, за винятком систем, призначених для опалення та вентиляції машинного приміщення. У машинному приміщенні допускається прокладати санітарно – технічні комунікації, що не належать до ліфта, за умови влаштування захисту трубопроводів, що виключає попадання води в приміщення при пошкодженні трубопроводу. Пускорегулюючі пристрої зазначених систем та комунікацій повинні розташовуватися поза машинним приміщенням. Прокладання в машинному приміщенні паропроводів та газопроводів не допускається.

3.13 Не дозволяється використовувати машинне приміщення для проходу через нього на дах та в інші приміщення, що не належать до ліфта.

3.14 Машинне приміщення має освітлюватися, вентилюватися та опалюватись. Температура в машинному приміщенні повинна підтримуватися в межах від +5°С до +40°С. Висвітлення має бути достатнім, головним чином для зони у ПКУ та лебідки. Вентиляційні отвори не повинні розташовуватися надто близько до апаратури та електричних кіл.

3.15 Машинне приміщення, як правило, має мати один вхід. Вхід до машинного приміщення через люки у нижньому або верхньому перекритті не допускається.

3.16 Машинне приміщення має бути обладнане введенням заземлення. По периметру машинного приміщення на висоті 500 мм від чорної підлоги передбачити заставні деталі 70х70 мм із кроком 1000…1500 мм для кріплення контуру заземлення.

3.17 Відхилення отворів у підлозі машинного приміщення від їх номінального розташування не повинно бути більше 10 мм у будь-якому напрямку.

3.18 У ліфта, крім вантажного малого, у підлозі машинного приміщення, розташованого над шахтою, має бути влаштований люк для проведення ремонтних робіт. Кришка люка повинна бути суцільною, відкриватися тільки вгору, замикатися замком і відчинятися тільки з машинного приміщення. У закритому положенні кришка люка повинна витримувати навантаження не менше 2000 Н, що прикладається на площі 0,3х0,5 м, у будь-якому місці. Зусилля відкриття кришки – не більше 150 Н.

 

 

©2007 ТОВ "Карат-Ліфткомплект".
Всі права захищені
м. Вишгород, вул. Шолуденка, 19
Приймальна: (044)579-23-36,(04596)22-457 Відділ замовлень і збуту: (044)585-25-90 Відділ маркетинга: (044)360-73-67
Раозробка сайта –
LotusSoft