3. ВИМОГИ ДО МАШИННОГО ПРИМІЩЕННЯ
3.1 Лебідка, станція управління, ввідний пристрій тощо встановлюються в спеціальному приміщенні (машинному).
3.2 Машинне приміщення має мати суцільну огорожу з усіх боків і всю висоту, а також верхні перекриття та підлогу, що відповідають протипожежним вимогам відповідно до БНіП 2.01.02.
3.3 Двері машинного приміщення повинні бути суцільними, оббитими металевим листом (вогнестійкість 0,6 год), відкриватися назовні і замикатися на замок. Розміри полотна дверей у машинному приміщенні повинні бути не менше 800х1800 мм (ширина х висота).
3.4 Підлога машинного приміщення повинна мати слизьке покриття, що не утворює пил. Заливку чистої підлоги на 50 мм проводити при монтажі, після встановлення обладнання та прокладання труб електророзведення. Стіни та стеля машинного приміщення повинні бути пофарбовані олійною фарбою. Допускається фарбування стелі та стін на висоті понад 2 м виробляти світлою водоемульсійною фарбою.
3.5 Машинне приміщення повинно мати висоту від рівня чистої підлоги до нижчих частин перекриття не менше 2200 мм. Дозволяється місцеве зменшення висоти машинного приміщення до 1800 мм, за винятком місць встановлення обладнання, зон його обслуговування та проходів до цих зон.
3.6 При розміщенні підлоги машинного приміщення в різних рівнях висота приміщення повинна визначатися від найвищого рівня. При різниці в рівнях більше 350 мм для переходу з одного рівня на інший повинні бути влаштовані стаціонарні сходи (сходи) під кутом до горизонталі не більше 60°С. або пандус з кутом нахилу до горизонталі не більше 20°С. При різниці в рівнях понад 500 мм сходи (сходи), пандус, а також верхній майданчик мають бути оснащені поручнями заввишки не менше 900 мм.
3.7 У машинному приміщенні при вході має бути вільний простір висотою не менше 2000 мм та розмірами основи не менше 1000х1000 мм: у межах цієї основи не допускається влаштовувати люк, що використовується для виконання ремонтних робіт . У зазначеному просторі можна розміщувати вимикачі ланцюгів освітлення.
3.8 У машинному приміщенні повинен бути встановлений пристрій (гак, петля, монорейка) для підвіски вантажопідіймального засобу, призначеного для проведення ремонтних робіт. На цьому пристрої або поруч з ним має бути зазначено його вантажопідйомність або навантаження, що допускається.
3.9 Підхід до машинного та блокового приміщення повинен бути вільним і доступним для персоналу, який обслуговує ліфт. Підхід по горищу або технічному поверху може виконуватись у вигляді трапів (настилів). Ширина підходу повинна прийматися з урахуванням (при необхідності) транспортування обладнання ліфта, але має бути не менше 650 мм, висота підходу має бути не менше 2000 мм, при цьому допускається місцеве зменшення висоти (пороги, труби, балки, встановлені поперек проходу) до 1500 мм. Підхід до машинного приміщення по похилим дахам та пожежним сходам не допускається.
3.10 При розміщенні підлоги машинного приміщення та підходу до неї різних рівнях з перепадом, що перевищує 350 мм, для входу в машинне приміщення повинні бути влаштовані стаціонарні сходи (сходи) з кутом нахилу до горизонталі не більше 60°. Між дверима машинного приміщення та сходами на рівні підлоги машинного приміщення повинен бути влаштований горизонтальний майданчик. Розміри її повинні дозволяти розстібні двері повністю відчинятися, а між лінією відчинення дверей і сходами (сходами), що примикають до майданчика, повинна залишатися відстань не менше 500 мм. При різниці в рівнях понад 500 мм сходи (сходи) та майданчик мають бути оснащені перилами висотою не менше 900 мм.
3.11 Машинне приміщення, а також підходи до нього повинні мати освітлення. Вимикачі ланцюгів освітлення машинного приміщення та шахти повинні бути встановлені у машинному приміщенні в безпосередній близькості від входу.
3.12 У машинному приміщенні не допускається встановлювати обладнання та прокладати комунікації, що не належать до ліфта, за винятком систем, призначених для опалення та вентиляції машинного приміщення. У машинному приміщенні допускається прокладати санітарно – технічні комунікації, що не належать до ліфта, за умови влаштування захисту трубопроводів, що виключає попадання води в приміщення при пошкодженні трубопроводу. Пускорегулюючі пристрої зазначених систем та комунікацій повинні розташовуватися поза машинним приміщенням. Прокладання в машинному приміщенні паропроводів та газопроводів не допускається.
3.13 Не дозволяється використовувати машинне приміщення для проходу через нього на дах та в інші приміщення, що не належать до ліфта.
3.14 Машинне приміщення має освітлюватися, вентилюватися та опалюватись. Температура в машинному приміщенні повинна підтримуватися в межах від +5°С до +40°С. Висвітлення має бути достатнім, головним чином для зони у ПКУ та лебідки. Вентиляційні отвори не повинні розташовуватися надто близько до апаратури та електричних кіл.
3.15 Машинне приміщення, як правило, повинно мати один вхід. Вхід до машинного приміщення через люки в нижньому або верхньому перекритті не допускається.
3.16 Машинне приміщення має бути обладнане введенням заземлення. По периметру машинного приміщення на висоті 500 мм від чорної підлоги передбачити заставні деталі 70х70 мм із кроком 1000…1500 мм для кріплення контуру заземлення.
3.17 Відхилення отворів у підлозі машинного приміщення від їх номінального розташування не повинно бути більше 10 мм у будь-якому напрямку.
3.18 У ліфта, крім вантажного малого, у підлозі машинного приміщення, розташованого над шахтою, повинен бути влаштований люк для ремонту. Кришка люка повинна бути суцільною, відкриватися тільки вгору, замикатися замком і відчинятися тільки з машинного приміщення. У закритому положенні кришка люка повинна витримувати навантаження не менше 2000 Н, що прикладається на площі 0,3х0,5 м, у будь-якому місці. Зусилля відкриття кришки – трохи більше 150 М.
|